Przejdź do treści

Historia ziemniaka

Ojczyzną ziemniaka jest Ameryka Południowa, a jako pierwsi uprawiali go Inkowie, budując na zboczach Andów poletka i systemy sztucznego nawadniania. Odporny na surowy klimat gór ziemniak, szybko stał się podstawowym produktem spożywczym. Inkowie uprawiali około 250 różnych odmian ziemniaków!

Przodkowie naszego rodzimego ziemniaka przybyli do Polski w iście królewskich okolicznościach. Pierwsze sadzonki przywiózł swojej żonie Marysieńce król Jan III Sobieski. Taki podarunek mógł zapewne wynagrodzić wielomiesięczną nieobecność ukochanego męża. Można też przypuszczać, że pierwsze ziemniaki w Polsce były jedzone właśnie w Warszawie, w pałacu w Wilanowie.

Do wzrostu popularności ziemniaka przyczynił się francuski farmaceuta i agronom Antoine Augustin Parmentier, który nakazał dozorować obsadzone ziemniakami pola. Dozór był jednak wyłącznie dzienny, więc nocą, zainteresowani nowinką wieśniacy, kradli sadzonki i zaczęli je uprawiać na własnych poletkach.

Polska należy do czołowych producentów ziemniaków w Europie. W 2010 roku zebraliśmy ok. 10 milionów ton ziemniaków, co uklasyfikowało nas 7 miejscu na świecie (do największych producentów należą Chiny i Indie) i na czwartym w Europie (tuż za Rosją, Ukrainą i Niemcami).

Polacy przodują również w ilości spożywanych ziemniaków. Rocznie przeciętny Polak zjada ok. 116 kg ziemniaków (dla przykładu Niemcy konsumują ich o połowę mniej). Jednakże spożycie tego warzywa w Polsce systematycznie spada. Spożycie ziemniaka w 2009 było blisko 2 razy mniejsze niż 50 lat temu. W 1960 roku rocznie każdy Polak jadł 223 kg ziemniaków, w 1989 było to już zaledwie 143 kg.

Wierzymy, że nasze sposoby na powrót do korzeni to Twoje powody, by wracać do nas.