Przejdź do treści

Ziemniaki. Kartofle. Pyry. Grule. Solanum Tuberosum

Gotowane. Pieczone. Smażone. W mundurkach. Młode ziemniaczki. Frytki. Chipsy. Placki. Sałatki. Kartoflanka. Babka. Musaka. Purée. Pyzy. Z koperkiem. Z kefirem. Z rybką. W zupie. Z ogniska. Po prostu PYCHA!

Ilość przepisów na smaczne przyrządzenie ziemniaków ograniczona jest jedynie wyobraźnią kucharza. Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, ma również ziemniak dużą wartość odżywczą. Pospolity kartofelek to źródło białka i skrobi, witamin C i B, a także cennych składników mineralnych, makro- i mikroelementów: fosforu i potasu, kwasu foliowego, magnezu, wapnia, cynku, żelaza błonnika

Ziemniak jest wykorzystywany nie tylko w celach konsumpcyjnych, służy także do produkcji pasz dla zwierząt, krochmalu, kosmetyków, a nawet lekarstw. Kanadyjscy naukowcy opublikowali badania, których rezultaty wskazują wyraźnie, że spożywanie ziemniaków poprawia pamięć. W przeszłości były one cenione także za swoje lecznicze właściwości – król Hiszpanii przesłał papieżowi Piusowi V kosz ziemniaków, by jego podupadłe zdrowie podreperować.

Przybliżony skład ziemniaków:

  • – Woda – 80%
  • – Węglowodany – 15,4 %
  • – Błonnik – 2,5%
  • – Białko- 2,04%
  • – Witaminy – 1,12% ( C, B1, B2m PP)
  • – Minerały – 1,02% (potas, fosfor, magnez, wapń)
  • – Tłuszcz- 0,1%
 

I jeszcze jedna ważna informacja. Przesądom na temat kaloryczności ziemniaków mówimy stanowcze: NIE! Warzywo to, po odpowiednim przygotowaniu jest bardzo zdrowym pożywieniem. 100 gram ziemniaka ma tylko około 80 kalorii! Kartofelek podany z lekką sałatką warzywną na bazie jogurtu, koperkiem i kefirem, stanowi niekaloryczny, a pożywny i sycący posiłek.

Wierzymy, że nasze sposoby na powrót do korzeni to Twoje powody, by wracać do nas.